RZ41
- Brand: Enviro
- Product Code: RZ41i
- Availability: In Stock
- Rz41 Feature Sheet
- Rz41Owners Manual
- RZ41 Parts Explodable
- RZ41 Install Guide
Available Options
RZ41 Gas Fireplace
Features
- Fire-Under-Log Technology
- Modern Surround Accent
- Cool Surface system
- Ember Bed Lighting
- Run-Quiet Fan System
- Limited Lifetime Warranty
Options
- Included Liner:
Painted Steel - Optional Liners:
Black Enameled | Brick - Painted Black | Brick - Rustic Brown | Herringbone | Ledgestone - Traditional Split Log Set
- Birch Split Log Set
Specifications
Heating area 2,000 ft²
Max Output BTU (NG) 40,000
Min Out BTU 26,000
Efficiency 66.2%
Glass size 313⁄4" W x 255⁄8" H
Unit Dimensions 41” W x 44” H x 20” D
| General Features | |
| BTU's | 40,000 |
| Heating Area | 2,000 ft² |
| Efficiency | 66.2% |
| Unit Dimensions (Height) | 44" |
| Unit Dimensions (Width) | 32" |
| Unit Dimensions (Depth) | 20" |
| Venting Size | 5" x 8" (58DVA) |
| Install Dimensions (Height) | 43 1/2" |
| Install Dimensions (Width) | 41" |
| Install Dimensions (Depth) | 20" |
| Remote | Yes (Included) |
| Blower | Yes (Included) |














