Matrix Wood Insert
- Brand: Osburn
- Product Code: OB02028
- Availability: In Stock
- Wood Safety Guide
- Matrix Insert Manual
- Matrix Insert Dimensions
Available Options
6" Stainless Steel All Fuel (Liner Only)
Stainless Steel Liner Only Width: 6" L..
6" Stainless Steel All Fuel Liner (Kit)
National Chimney All Fuel Liner Kit Width: 6" ..
6" Stainless Steel Pre-Insulated Liner (Kit)
National Chimney 6" Stainless Steel Pre-Insulated ..
Matrix Wood Insert
Features
- Dimensions 25 1/8" H x 36 1/8" W x 23 1/8" D
- Maximum Log Length 20"
- Minimum Fireplace Opening - 23 3/4" H x 28 7/8" W x 19 5/8" D
- Weight 484 lbs.
- Firebox Volume 2.4 (cu.ft.)
- Recommended Heating Area 750 - 2,100 ft2
- 6" Venting
- Maximum burn time 6 hours
- Yes Blower is Included
General features
| Maximum log length | 20" |
| Log positioning | Over width |
| Chimney diameter | 6" |
| Minimum chimney height (feet) | 12' |
| Baffle type | C-Cast |
| Approved for a mobile home installation | No |
| Weight | 484 lb (220 kg) |
| Door type | Single, glass with cast iron frame |
| Glass type | Ceramic glass |
| Glass surface – dimensions (Width X Height) | 19 5/8" x 11 7/8" |
| Overall dimension (Height) | 25 1/8" |
| Overall dimension (Width) | 36 1/8" |
| Overall dimension (Depth) | 23 1/8" |
| Door opening – dimension (Height) | 8 3/4" |
| Door opening - dimension (Width) | 17 1/2" |
| Firebox – dimension (Height) | 11 7/8" |
| Firebox – dimension (Width) | 21" |
| Firebox – dimension (Depth) | 16 1/2" |
| Steel thickness – body | 3/16" |
| Steel thickness – top | 5/16" |
| Centre line of flue outlet to the side | 13 1/2" |
| Centre line of flue outlet to the back | 5 5/8" |
| Fireplace opening – minimum (Height) | 23 3/4" |
| Fireplace opening – minimum (Width) | 28 7/8" |
| Fireplace opening – minimum (Depth) | 19 5/8" |
| USA standard (emissions) | EPA Method 28 |
| Canadian Standard (emissions) | CSA B415.1-10 |
| USA standard (safety) | UL 1482, UL 737 |
| Canadian standard (safety) | ULC S628 |
| Tested and listed as per applicable standards | By an accredited laboratory (CAN/USA) |
| Warranty | Limited lifetime |
| Minimum clearances to combustibles * (Data expressed in inches. 1 inch = 25.4 mm) |
||||
| Canada | USA | |||
| Clearance – top (measured from the platform on which the appliance is installed) | N.A. | N.A. | ||
| Clearance – minimum floor protection in front of the appliance | 18" | 16" | ||
|
* The information given on the certification label affixed to the appliance always overrides the information published in any other media (owner's manual, catalogues, flyers, magazines and/or web sites). |
||||
|
** Measured from the platform on which the product is installed. Some appliances have been tested with a low ceiling. If necessary, consult the owner's manual for information on these clearances to combustible materials. |
||||






