C34
- Brand: Enviro
- Product Code: C34-2
- Availability: In Stock
- C-Series Options
- C34 Install Guide
- C34 Owners Manual
- C34 Parts Explodable
- Cool Surface System Brochure
- Cool Surface System (FV) Instruction Manual
Available Options
C34-2
Features
- Linear design for a striking effect
- Customizable with choice of liner and glass bead kits
- Hidden pilot system doesn't distract from view
- Clear view safety screen included.
- Vermiculite base
- Top LED KIt
- Steel Liner Included
- Remote
Specifications
- Heating Area.... 1100 ft2
- BTU's... 30,000
- Efficiency.... 65%
- Glass Size..... 483 in2
- Convection Fan.... Optional Dual Fan Kit
| General Features | |
| BTU's | 30,000 |
| Heating Area | 1,100 ft2 |
| Efficiency | 64.6% |
| Unit Dimensions (Height) | 16 1/2" |
| Unit Dimensions (Width) | 36" |
| Unit Dimensions (Depth) | 18" |
| Venting Size | 5" x 8" Co-Axial Directvent (58DVA) |
| Install Dimensions (Height) | 38" |
| Install Dimensions (Width) | 45" |
| Install Dimensions (Depth) | 20" |
| Remote | Included |
| Blower | Optional |




























