Everest III Wood Fireplace
- Brand: Osburn
- Product Code: OB04017
- Availability: In Stock
Available Options
EVEREST III Wood Fireplace
FEATURES
• Chimney diameter : 6"
• Height X Width X Depth - Overall : 49 1/8" X 41 7/8" X 29"
• Average particulate emissions rate : 0.99 g/h
• Maximum log length : 18"
• Shipping Weight : 525 lb (238 kg)
• Moulded refractory bricks
• Recommended heating area-ft² : 750 - 2,500
• Combustion Technology : Non-catalytic
• Maximum burn time : 9 h
• Blower included : Yes
• Overall firebox volume-ft³ : 3.0
General features
| EPA loading volume-ft³ | 2.61 |
| Optimum heat transfer efficiency | 68% |
| Combustion technology | Non-catalytic |
| Fuel type | Dry cordwood (16" recommended) |
| Recommended heating area-ft² | 750 - 2,500 |
| Overall firebox volume-ft³ | 3.04 |
| Maximum burn time | 8 h |
| Maximum heat output (dry cordwood) | 85,000 BTU/h (24.9 kW) |
| Overall heat output rate < | 25,900 BTU/h (7.6 kW) |
| Overall heat output rate (max.) | 78,200 BTU/h (22.9 kW) |
| Average overall efficiency (dry cordwood) | 65% |
| Optimum efficiency | 71.6% |
| Average particulate emissions rate | 1.9 g/h |
| Average CO | 1.7 g/min |
| High-efficiency certified appliance | Yes, EPA 2020 approved |
| Maximum log length | 20" |
| Log positioning | Loading over width |
| Chimney diameter | 6" |
| Flue outlet diameter | 6" |
| Type of chimney | CAN/ULC S629, UL 103 HT (2100 °F) |
| Minimum chimney height (feet) | 15' |
| Baffle type | C-Cast or equivalent |
| Approved for a mobile home installation | Yes, only in Canada |
| Shipping Weight | 525 lb (238 kg) |
| Door type | Double, glass with cast iron frame |
| Glass type | Ceramic glass |
| Glass surface – dimensions (Width X Height) | 18 3/4" X 11" |
| Glass air-wash system | Yes |
| Premium quality blower included (CFM) | 176 |
| Overall dimension (Height) | 49 1/8" |
| Overall dimension (Width) | 41 7/8" |
| Overall dimension (Depth) | 29" |
| Door opening – dimension (Height) | 9 5/8" |
| Door opening - dimension (Width) | 20 3/4" |
| Firebox – dimension (Height) | 16 7/8" |
| Firebox – dimension (Width) | 18 3/4" |
| Firebox – dimension (Depth) | 17" |
| Moulded refractory bricks | Yes |
| Stainless-steel secondary-air system improving gas combustion | Yes |
| USA standard (emissions) | EPA |
| Canadian Standard (emissions) | CSA B415.1-10 |
| USA standard (safety) | UL 127 |
| Canadian standard (safety) | ULC-S610 |
| Tested and listed as per applicable standards | By an accredited laboratory (CAN/USA) |
| Warranty | Limited lifetime |
Approved chimney types
| Manufacturiers* | Brand | Type | Diameter |
|---|---|---|---|
| American Metal | HSS | AC Triple Wall | 6" (15 cm) |
| American Metal | HS | AC Triple Wall | 6" (15 cm) |
| DuraVent | Dura Tech | 1" Solid Pack | 6" (15 cm) |
| DuraVent | Dura Tech Canada DTC | 1" Solid Pack | 6" (15 cm) |
| DuraVent | Dura Tech Premium | 2" Solid Pack | 6" (15 cm) |
| DuraVent | Dura Plus HTC | 2" Solid Pack | 6" (15 cm) |
| DuraVent | Dura Plus | AC Triple Wall | 6" (15 cm) |
| Metal Fab | Temp Guard | 1" Solid Pack | 6" (15 cm) |
| Olympia Chimney | Champion Chimney System | 1" Solid Pack | 6" (15 cm) |
| Olympia Chimney | Rockford Chimney Systems | 1" Solid Pack | 6" (15 cm) |
| Olympia Chimney - SBI Division Venting | Ventis | 1" Solid Pack | 6" (15 cm) |
| SBI Division Venting | Nexvent | 1" Solid Pack | 6" (15 cm) |
| Security Chimney | ASHT | 1" Solid Pack | 6" (15 cm) |
| Security Chimney | S-2100 | 2" Solid Pack | 6" (15 cm) |
| Selkirk | Ultimate Plus | 1" Solid Pack | 6" (15 cm) |
| Selkirk | CF Sentinel (CF) | 2" Solid Pack | 6" (15 cm) |
| Selkirk | Super Pro 2100 (ALT) | 2" Solid Pack | 6" (15 cm) |
| Selkirk | Super Vent 2100 (JM) | 2" Solid Pack | 6" (15 cm) |
* Specific components may be required depending on the chimney manufacturer.
| Minimum clearances to combustibles* (Data expressed in inches. 1 inch = 25.4 mm) | ||
| Canada | United-States | |
| Clearance – top (measured from the platform on which the appliance is installed)** | 80" | 80" |
| Clearance – combustible side mantle to unit | 8" | 8" |
| Clearance – combustible side wall to unit | 21" | 21" |
| Clearance - from the shelf to the base of the fireplace | 48" | 48" |
