Matrix 2700 Wood Insert
- Brand: Osburn
- Product Code: OB02700
- Availability: In Stock
- Wood Safety Guide
- Matrix 2700 Insert Manual
- Matrix 2700 Insert Dimensions
Available Options
6" Stainless Steel All Fuel (Liner Only)
Stainless Steel Liner Only Width: 6" L..
6" Stainless Steel All Fuel Liner (Kit)
National Chimney All Fuel Liner Kit Width: 6" ..
6" Stainless Steel Pre-Insulated Liner (Kit)
National Chimney 6" Stainless Steel Pre-Insulated ..
Matrix 2700 Wood Insert
Inspired by nature, the Matrix 2700 insert is a fusion of traditional style and technological innovation. Located in the heart of your living space, the generous viewing area of the Matrix 2700 will invite you to sit back, relax and take in the calm and warmth of its flames. Eco-savvy consumers will appreciate its efficient combustion, quality performance and classic beauty.
This unit comes standard with cast iron faceplate and heat activated blower. Customize the look of this non-catalytic appliance by choosing from a black or brushed silver-plated door overlay and fire screen.
FEATURES
• Chimney diameter : 6"
• Dimensions - Overall : 24 3/4" H X 33" W X 24 7/8" D
• Average particulate emissions rate : 1.14 g/h
• Maximum log length : 20"
• Shipping Weight : 535 lb (243kg)
• Moulded refractory bricks
• Recommended heating area (sq.ft.) : 750 - 2,200
• Combustion Technology : Non-catalytic
• Maximum burn time : 8 h
• Blower included : Yes
• Overall firebox volume (ft³) : 2.5
General features
| Combustion technology | Non-catalytic |
| High-efficiency certified appliance | Yes, EPA 2020 approved |
| Maximum log length | 20" |
| Log positioning | Over width |
| Chimney diameter | 6" |
| Flue outlet diameter | 6" |
| Type of chimney | Liner - ULC-S635, CAN/ULC-S640, UL1777 |
| Minimum chimney height (feet) | 15' |
| Baffle type | C-Cast |
| Approved for a mobile home installation | No |
| Shipping Weight | 535 lb (243kg) |
| Door type | Single, glass with cast iron frame |
| Glass type | Ceramic glass |
| Glass surface – dimensions (Width X Height) | 24 3/8" X 12 5/8" |
| Glass air-wash system | Yes |
| Premium quality blower included (CFM) | 176 |
| Overall dimension (Height) | 30 1/8" |
| Overall dimension (Width) | 43 5/8" |
| Overall dimension (Depth) | 27 1/4" |
| Door opening – dimension (Height) | 10 1/2" |
| Door opening - dimension (Width) | 25 3/8" |
| Firebox – dimension (Height) | 12 3/8" |
| Firebox – dimension (Width) | 22 5/8" |
| Firebox – dimension (Depth) | 12 7/8" |
| Moulded refractory bricks | Yes |
| Stainless-steel secondary-air system improving gas combustion | Yes |
| Adjustable threaded legs | Yes |
| Fireplace opening – minimum (Height) | 27 1/8" |
| Fireplace opening – minimum (Width) | 31 3/4" |
| Fireplace opening – minimum (Depth) | 22 1/8" |
| USA standard (emissions) | EPA |
| Canadian Standard (emissions) | CSA B415.1-10 |
| USA standard (safety) | UL 1482, UL 737 |
| Canadian standard (safety) | ULC S628 |
| Tested and listed as per applicable standards | By an accredited laboratory (CAN/USA) |
| Warranty | Limited lifetime |
Minimum clearances to combustibles*
(Data expressed in inches. 1 inch = 25.4 mm)
Canada
United-States
Clearance – top (measured from the platform on which the appliance is installed)**
84"
84"
Clearance – combustible side mantle to unit
9 1/2"
9 1/2"
Clearance – combustible top mantle to unit
12"
12"
Clearance – combustible side wall to unit
19"
19"
Clearance – minimum floor protection in front of the appliance
18"
16"
* The information given on the certification label affixed to the appliance always overrides the information published in any other media (owner's manual, catalogues, flyers, magazines and/or web sites).
** Some appliances have been tested with a low ceiling. Before setting up your unit, refer to the installation manual.




