950 Wood FS
- Brand: Osburn
- Product Code: OB00950
- Availability: In Stock
- Wood Safety Guide
- 950 FS Manual
- 950 FS Dimensions
Available Options
Stovetop Adapter (6durablack)
Stovetop Adapter..
Stovetop Adapter (6durablack)
Stovetop Adapter..
Stovetop Adapter (6durablack)
Stovetop Adapter..
Stovetop Adapter (6durablack)
Stovetop Adapter..
Stovetop Adapter (6durablack)
Stovetop Adapter..
Stovetop Adapter (6durablack)
Stovetop Adapter..
Stovetop Adapter (6durablack)
Stovetop Adapter..
Stovetop Adapter (6durablack)
Stovetop Adapter..
Stovetop Adapter (6durablack)
Stovetop Adapter..
Stovetop Adapter (6durablack)
Stovetop Adapter..
Stovetop Adapter (6durablack)
Stovetop Adapter..
Stovetop Adapter (6durablack)
Stovetop Adapter..
Stovetop Adapter (6durablack)
Stovetop Adapter..
Stovetop Adapter (6durablack)
Stovetop Adapter..
Stovetop Adapter (6durablack)
Stovetop Adapter..
Stovetop Adapter (6durablack)
Stovetop Adapter..
In-Room Single Wall Pipe
Used from the top of the stove to the ceiling or wall then transitions to Class A pipe.
Pros: extrudes Heat into the room better then double wall insulated pipe.
Cons: can burn if touched
Goal: to have more rise than run
Instructions: each piece snap locks together. Male end on bottom, female end on top. That way ash and creosote fall back into the stove and burn away (still recommend cleanings from a Chimney sweep).
Single-Wall Stovepipe Systems
DuraBlack single-wall stovepipe completes the venting system
when used with one of DuraVent’s chimney products, such as
DuraTech, DuraTech Canada, DuraPlus, or DuraTech Premium.
DuraBlack
For an economical, drip free, single-wall stovepipe, DuraBlack is
an excellent choice. Built to DuraVent’s high standards, DuraBlack
is constructed with die-formed end fittings. Adjustable lengths
eliminate the need for cutting and crimping. Available in 24 gauge
painted steel, or 22 guage stainless steel.
Stovetop Adapter (6durablack)
Stovetop Adapter..
Stovetop Adapter (6durablack)
Stovetop Adapter..
Stovetop Adapter (6durablack)
Stovetop Adapter..
Stovetop Adapter (6durablack)
Stovetop Adapter..
Stovetop Adapter (6durablack)
Stovetop Adapter..
Stovetop Adapter (6durablack)
Stovetop Adapter..
Stovetop Adapter (6durablack)
Stovetop Adapter..
Stovetop Adapter (6durablack)
Stovetop Adapter..
Stovetop Adapter (6durablack)
Stovetop Adapter..
Stovetop Adapter (6durablack)
Stovetop Adapter..
Stovetop Adapter (6durablack)
Stovetop Adapter..
Stovetop Adapter (6durablack)
Stovetop Adapter..
Stovetop Adapter (6durablack)
Stovetop Adapter..
Stovetop Adapter (6durablack)
Stovetop Adapter..
Stovetop Adapter (6durablack)
Stovetop Adapter..
Stovetop Adapter (6durablack)
Stovetop Adapter..
950 Wood Freestanding
Would you like to add a dose of warmth and cozyness to your home? Bring comfort and functionality to your daily life with the Osburn 950, a small wood stove that will quickly become your cold-season essential.
Equipped with high density bricks, a stainless steel heat shield added to the C-Cast firestop, a top heat deflector to redirect heat in front of the stove as well as side panels that reduce clearances, the Osburn 950 offers quality and performance. Enjoy your winter evenings more than ever before!
Features
- Dimensions
- Chimney diameter: 6"
- Maximum heat output: 45,000 BTU's
- Maximum Log Length: 17"
- Recommended heating area (Sq.ft): 250-1,200
- Maximum Heat Output:
- Maximum Burn Time: 5 Hour
- Overall Firebox Volume: 1.7
- Average particulate emissions rate: 1.8 g/h
- Blower Optional
General Features
| Combustion technology | Non-catalytic |
| High-efficiency certified appliance | Yes, EPA 2020 approved |
| Maximum log length | 17" |
| Log positioning | Loading over depth |
| Chimney diameter | 6" |
| Flue outlet diameter | 6" |
| Type of chimney | CAN/ULC S629, UL 103 HT (2100 °F) |
| Minimum chimney height (feet) | 12' |
| Baffle type | C-Cast or equivalent |
| Approved for an alcove installation | Yes |
| Approved for a mobile home installation | Yes, with fresh air intake |
| Shipping Weight | 317 lb (144 kg) |
| Door type | Single, glass with cast iron frame |
| Glass type | Ceramic glass |
| Glass surface – dimensions (Width X Height) | 10 1/4" x 8 7/8" |
| Glass air-wash system | Yes |
| Overall dimension (Height) | 28 7/8'' |
| Overall dimension (Width) | 20 1/4'' |
| Overall dimension (Depth) | 27 7/8'' |
| Door opening – dimension (Height) | 7 5/8" |
| Door opening - dimension (Width) | 12" |
| Firebox – dimension (Height) | 11 3/4" |
| Firebox – dimension (Width) | 14 1/4" |
| Firebox – dimension (Depth) | 19 1/8" |
| Firebox lined with refractory bricks for better heat distribution | Yes |
| Stainless-steel secondary-air system improving gas combustion | Yes |
| Steel thickness – body | 3/16" |
| Steel thickness – top | 5/16" |
| USA standard (emissions) | EPA |
| Canadian Standard (emissions) | CSA B415.1-10 |
| USA standard (safety) | UL 1482, UL 737 |
| Canadian standard (safety) | ULC S627 |
| Tested and listed as per applicable standards | By an accredited laboratory (CAN/USA) |
| Warranty | Limited lifetime |
| Minimum clearances to combustibles* (Data expressed in inches. 1 inch = 25.4 mm) | ||||
| Canada | United-States | |||
| Single wall pipe | Double wall pipe | Single wall pipe | Double wall pipe | |
| Clearance – back wall | 14" | 6" | 12" | 6" |
| Clearance - corner | 11" | 6" | 11" | 6" |
| Clearance – side wall | 12" | 12" | 12" | 12" |
| Clearance – top (measured from the platform on which the appliance is installed)** | 84" | 84" | 84" | 84" |
* The information given on the certification label affixed to the appliance always overrides the information published in any other media (owner's manual, catalogues, flyers, magazines and/or web sites). | ||||
** Some appliances have been tested with a low ceiling. Before setting up your unit, refer to the installation manual. | ||||


