2000 Wood FS
- Brand: Osburn
- Product Code: OB02015
- Availability: In Stock
- Wood Safety Guide Manual
- 2000 FS Manual
- 2000 FS Dimensions
Available Options
2000 Wood Freestanding with Blower
Features
- Dimensions 34 3/4" H x 27" W x 30" D
- Maximum Length of Log 20"
- Weight 390 lbs
- Firebox Volume 2.4 (cu.ft.)
- Recommended Heating Area 500 - 2,100 ft2
- Yes, Approved for a mobile home installation
- 6" Venting
- Maximum Burn Time 8 hrs.
- Blower is Included
General features
| Maximum log length | 20" |
| Log positioning | Over width |
| Chimney diameter | 6" |
| Flue outlet diameter | 6" |
| Minimum chimney height (feet) | 12' |
| Baffle type | C-Cast |
| Approved for a mobile home installation | Yes |
| Weight | 390 lb (177 kg) |
| Door type | Single, glass with cast iron frame |
| Glass type | Ceramic glass |
| Glass surface – dimensions (Width X Height) | 17 1/4" x 9 1/2" |
| Overall dimension (Height) | 34 3/4" |
| Overall dimension (Width) | 27" |
| Overall dimension (Depth) | 30" |
| Door opening – dimension (Height) | 9" |
| Door opening - dimension (Width) | 17 1/2" |
| Firebox – dimension (Height) | 11 7/8" |
| Firebox – dimension (Width) | 21" |
| Firebox – dimension (Depth) | 16 3/4" |
| Steel thickness – body | 3/16" |
| Steel thickness – top | 5/16" |
| Centre line of flue outlet to the side | 13 1/2" |
| Centre line of flue outlet to the back | 6 1/2" |
| USA standard (emissions) | EPA Method 28 |
| Canadian Standard (emissions) | CSA B415.1-10 |
| USA standard (safety) | UL 1482, UL 737 |
| Canadian standard (safety) | ULC S627 |
| Tested and listed as per applicable standards | By an accredited laboratory (CAN/USA) |
| Warranty | Limited lifetime |
| Minimum clearances to combustibles * (Data expressed in inches. 1 inch = 25.4 mm) |
||||
| Canada | USA | |||
| Single wall pipe | Double wall pipe | Single wall pipe | Double wall pipe | |
| Clearance – back wall | 15" | 6" | 15" | 6" |
| Clearance – side wall | 17" | 17" | 17" | 17" |
| Clearance – placed in a corner | 10" | 5" | 10" | 5" |
| Clearance – top (measured from the platform on which the appliance is installed) | 84" | 84" | 84" | 84" |
|
* The information given on the certification label affixed to the appliance always overrides the information published in any other media (owner's manual, catalogues, flyers, magazines and/or web sites). |
||||
|
** Measured from the platform on which the product is installed. Some appliances have been tested with a low ceiling. If necessary, consult the owner's manual for information on these clearances to combustible materials. |
||||

























