Manoir (FP1LM)
FEATURES
• Dimensions - Overall : 43 5/8"H X 41 1/8"W X 27 3/8"D
• Maximum log length : 20"
• Shipping Weight : 520 lb (236 kg)
• Firebox volume (cu. ft.) : 4.25
• Recommended heating area (sq.ft.) : <1,500
• Chimney diameter : 8"
• Blower included : Yes
• Moulded refractory bricks
• Cast iron andirons
General Features
| Approved chimney brands | CF Sentinel (CF) |
| Fuel type | Dry cordwood |
| Recommended heating area (sq.ft.) | <1,500 |
| Firebox volume (cu. ft.) | 4.25 |
| Burn rate | >5 kg/h (>11 lb/h) |
| High-efficiency EPA certified appliance | Low Mass |
| Maximum log length | 20" |
| Log positioning | Over width |
| Chimney diameter | 8" |
| Minimum chimney height (feet) | 15' |
| Approved for an alcove installation | N.A. |
| Approved for a mobile home installation | No |
| Shipping Weight | 520 lb (236 kg) |
| Door type | Double, glass with steel frame |
| Glass type | Ceramic glass |
| Glass surface – dimensions (Width X Height) | 29" x 17 1/4" |
| Premium quality blower included (CFM) | 176 |
| Overall dimension (Height) | 43 5/8" |
| Overall dimension (Width) | 41 1/8" |
| Overall dimension (Depth) | 27 3/8" |
| Door opening – dimension (Height) | 17 7/8" |
| Door opening - dimension (Width) | 30" |
| Firebox – dimension (Height) | 18 5/8" |
| Firebox – dimension (Width) | 23 3/8" |
| Firebox – dimension (Depth) | 11 3/8" |
| Moulded refractory bricks | Yes |
| Cast iron andirons | Yes |
| USA standard (emissions) | ASTM 2515, ASTM 2558 |
| USA standard (safety) | UL 127 |
| Canadian standard (safety) | ULC-S610 |
| Warranty | Limited lifetime |
Approved chimney types
| Manufacturiers* | Brand | Type | Diameter |
|---|---|---|---|
| American Metal | HSS | AC Triple Wall | 8" (20 cm) |
| American Metal | HS | AC Triple Wall | 8" (20 cm) |
| ICC | Excel 2100 | 1" Solid Pack | 8" (20 cm) |
| M&G DuraVent | DuraTech | 1" Solid Pack | 8" (20 cm) |
| M&G DuraVent | DuraTech Canada (DTC) | 1" Solid Pack | 8" (20 cm) |
| M&G DuraVent | DuraPlus HTC | 2" Solid Pack | 8" (20 cm) |
| M&G DuraVent | DuraPlus | AC Triple Wall | 8" (20 cm) |
| Metal Fab | Temp Guard | 1" Solid Pack | 8" (20 cm) |
| Olympia Chimney | Ventis | 1" Solid Pack | 8" (20 cm) |
| SBI Venting Division | Nexvent | 1" Solid Pack | 8" (20 cm) |
| Security Chimney | ASHT+ | 1" Solid Pack | 8" (20 cm) |
| Security Chimney | S-2100 + | 2" Solid Pack | 8" (20 cm) |
| Selkirk | CF Sentinel (CF) | 2" Solid Pack | 8" (20 cm) |
| Selkirk | Super Pro 2100 (ALT) | 2" Solid Pack | 8" (20 cm) |
| Selkirk | Super Vent 2100 (JM) | 2" Solid Pack | 8" (20 cm) |
* Specific components may be required depending on the chimney manufacturer.
| Minimum clearances to combustibles* (Data expressed in inches. 1 inch = 25.4 mm) |
||
| Canada | United-States | |
| Clearance – top (measured from the platform on which the appliance is installed)** | 72" | 72" |
| Clearance – combustible side mantle to unit | 8" | 8" |
| Clearance – combustible top mantle to unit | 5 1/2" | 5 1/2" |
| Clearance – combustible side wall to unit | 24" | |
| Clearance – top shelf to unit | 48" | 48" |
|
* The information given on the certification label affixed to the appliance always overrides the information published in any other media (owner's manual, catalogues, flyers, magazines and/or web sites). |
||
|
** Some appliances have been tested with a low ceiling. Before setting up your unit, refer to the installation manual. |
||







