Lafayette ARCHED (FP10R)
- Brand: Valcourt
- Product Code: FP10R
- Availability: In Stock
Available Options
Lafayette (FP10R) - ARCHED
Features
- Maximum Length of Log 21"
- Weight 390 lbs
- Firebox Volume 2.5 (cu.ft.)
- Recommended Heating Area 500 - 2,100 ft2
- 6" DuraTech Venting
- Maximum Burn Time 9 hrs.
- Blower is Included (176 CFM)
General Features
| Clearance – top shelf to unit | 58" |
| Burn rate | <1 kg/h (<2.2 lb/h) |
| Maximum log length | 21" |
| Log positioning | Over width |
| Chimney diameter | 6" |
| Minimum chimney height (feet) | 15' |
| Baffle type | C-Cast |
| Approved for a mobile home installation | No |
| Shipping Weight | 405 lb (184 kg) |
| Door type | Single, glass with steel frame |
| Glass type | Ceramic glass |
| Glass surface – dimensions (Width X Height) | 24 3/8" X 12 5/8" |
| Glass air-wash system | Yes |
| Premium quality blower included (CFM) | 176 |
| Overall dimension (Height) | 47 1/8" |
| Overall dimension (Width) | 37 7/8" |
| Overall dimension (Depth) | 29 5/8" |
| Door opening – dimension (Height) | 10 3/4" |
| Door opening - dimension (Width) | 25 1/2" |
| Firebox – dimension (Height) | 12 1/8" |
| Firebox – dimension (Width) | 20 7/8" |
| Firebox – dimension (Depth) | 13" |
| Moulded refractory bricks | Yes |
| Stainless-steel secondary-air system improving gas combustion | Yes |
| Cast iron andirons | Yes |
| Centre line of flue outlet to the side | 18 7/8" |
| Centre line of flue outlet to the side | 18 7/8" |
| Centre line of flue outlet to the back | 10 1/8" |
| Centre line of flue outlet to the back | 10 1/8" |
| USA standard (emissions) | EPA Method 28 |
| Canadian Standard (emissions) | CSA B415.1-10 |
| USA standard (safety) | UL 127 |
| Canadian standard (safety) | ULC-S610 |
| Tested and listed as per applicable standards | By an accredited laboratory (CAN/USA) |
| Warranty | Limited lifetime |
Clearances
| Minimum clearances to combustibles* (Data expressed in inches. 1 inch = 25.4 mm) |
||||
| Canada | USA | |||
| Clearance – top (measured from the platform on which the appliance is installed)** | 80" | 80" | ||
| Clearance – top shelf to unit | 58" | 58" | ||
|
* The information given on the certification label affixed to the appliance always overrides the information published in any other media (owner's manual, catalogues, flyers, magazines and/or web sites). |
||||
|
** Some appliances have been tested with a low ceiling. Before setting up your unit, refer to the installation manual. |
||||










